GeoExplorer

Doliną Drążnicy na Wilczą Górę

przez , Gru.16, 2013, w Ciekawe miejsca

Wilcza JamaOkoło 2 km za Złotoryją, przy drodze do Jerzmanic znajduje się dolina Drążnicy. Prowadzi przez nią zielony szlak do rezerwatu geologicznego „Wilcza Góra” obejmującego szczyt Wilkołaka 373 m n.p.m.

Dolina Drążnicy została utworzona w górnokredowych piaskowcach ciosowych. Znajdują się tam dwie pseudokrasowe jaskinie i skalny wodospad.

Drążnica to niewielki potok, dopływ Kaczawy, który wypływa ze stoku Średniej Góry 436 m n.p.m. powyżej Wilkowa. Początkowo płynie dnem rozległej niecki, ale u podnóża Wilczej Góry dolina staje się węższa, a zbocza zwiększają nachylenie. Początkowy odcinek szlaku jest wąską ścieżką trawersującą strome zbocze, któremu towarzyszą piaskowcowe ścianki i doprowadza nas do trójkątnego otworu Wilczej Jamy.

Wilcza Jama rozwinęła się w miejscu przecięcia dwóch struktur – ławicy porowatego zlepieńca i pionowego pęknięcia, w wyniku sufozji, procesu wypłukiwania materiału ze skały z nikłym jego rozpuszczaniem.Otwór ma wymiary 5 x 2,5 m,jej długość to 7 metrów. W górnej części piskowcowej ściany w której powstała widoczne jest wyraźne uławicowienie, a poszczególne ławice mają po 15-30 cm grubości i kontynuuje się wzdłuż całej długości ściany. Na wysokości dna jaskini i półce skalnej przed nią widzimy zlepieniec. Warto zwrócić uwagę, że w skale jest pełno „dziur”, jest ona bardzo porowata, co oznacza że przepływa przez nią woda krążąca wewnątrz masywu skalnego. Obecność tej nietypowej ławicy wśród piaskowców związana jest ze zdarzeniami na dnie kredowego morza sprzed około 80 mln lat. To zapis katastrofalnych zdarzeń sztormowych, powszechnie występujący w piaskowcach dawnej strefy brzegowej. Stając w pewnej odległości dostrzeżemy, że ławica jest pocięta pionowymi spękaniami. Woda opadowa poszukuje najszybszego odpływu i zmierza w stronę zbocza doliny, gdzie ponownie wypływa na zewnątrz. Płynąc w obrębie mało zwięzłego zlepieńca wypłukuje spoiwo, a następnie usuwa ziarna. W ten sposób powstało i poszerzało się poziome zagłębienie nad którym narastał skalny okap. Nieco dalej znajduje się kolejna 3-metrowa Niedźwiedzia Jama o charakterze okapu.

Niedźwiedzia Jama – jej geneza powstania jest podobna do Wilczej Jamy. W tym miejscu nie ma jednak wyraźnego spękania pionowego dlatego nie powiększała się w górę. Otwór ma wymiary 2,5 x 12 m. Po jej prawej stronie znajduje się Skalny Wodospad.

Skalny Wodospad to 7-metrowy, dwustopniowy skalny próg z kotłami eworsyjnymi, powyżej którego znajduje się suchy wylot doliny. Atrakcję stanowi zimowy widok Skalnego Wodospadu i Niedźwiedziej Jamy kiedy to spływająca woda zamarza i tworzy efektowny kilkustopniowy lodospad. Dalej szlak prowadzi nas polami, a potem stromą leśną ścieżką ku Wilczej Górze.

Wilcza Góra (Wilkołak) jest wulkanicznym nekiem, utworzonym z bazaltów trzeciorzędowych, które w miocenie wylały się na kredowe piaskowce ciosowe, z jedyną w skali europejskiej unikatową „bazaltową różą” na południowo-wschodnim zboczu. Niestety procesy wietrzenia skutecznie ją niszczą, zwiększając tym samym pokaźną już gołoborzę u jej stóp. W 1959 roku utworzono tutaj rezerwat geologiczny o powierzchni 1,69 ha. Pokryta jest wielogatunkowym lasem liściastym. Rosną tu również rzadkie gatunki naskalne i szczelinowe (chasmofity) paproci. U podnóża działa kamieniołom ciągle zagrażający temu rezerwatowi. Ciekawostka – w 1813 roku Francuzi na zboczach Wilczej Góry mieli ukryć kasę jednego z pułków.

:, , , , , , ,

Komentowanie nieaktywne.

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...