GeoExplorer

Jaskinie w Wilczych Dołach

przez , Sty.02, 2014, w Pod ziemią

Jaskinie zlokalizowane są w południowej części Różanki w nieczynnym kamieniołomie wapienia, około 200 m od drogi Różanka – kolonia Lisica. Kamieniołom jest niewidoczny z drogi. Idąc od starej kapliczki znajdującej się po drugiej stronie potoku co do kamieniołomu, schodzimy drogą kilkadziesiąt metrów w dół doliny, a następnie podchodzimy na stok bezimiennego wzgórza 596 m n.p.m.,dalej kierujemy się do miejsca odpoczynku z ławeczkami i nad nim wchodzimy na leśna drogę biegnącą na wschód. Docieramy do starego wapiennika. Kamieniołom znajduje się około 100 m na południe. W kamieniołomie pod jego najwyższą ścianą dostrzec można duży otwór okapu o ponad 7 metrowej szerokości przy podstawie, na którego ścianach widać wymycia będące śladem działalności wód krasowych. Okap kończy się niedostępną szczeliną po 7 metrach od wejścia. Piaszczyste namulisko wskazuje na możliwość dalszej eksploracji okapu i zmiany w przyszłości jego kwalifikacji na jaskinię. Jaskinie znajdują się kilkanaście metrów na prawo od okapu. Ich wejścia są od siebie oddalone o kilka metrów. Pierwsza – Jaskinia w Wilczych Dołach I ma charakter pochyłego, mytego korytarza z piaszczystym namuliskiem i naturalnie mytych ścianach. Po kilku metrach od wejścia korytarz zwęża się i opada stopniowo w dół, a następnie po kilku metrach staje się niedostępny poprzez zasypanie piaszczystym namuliskiem, dającym perspektywę dalszej eksploracji. Od korytarza głównego odchodzą dwa mniejsze, wąskie korytarze, pod postacią mytych szczelin krasowych obok i nad stropem głównego korytarza. Długość korytarzy to 13 m.

Kilka metrów obok znajduje się nieco większa Jaskinia w Wilczych Dołach II o długości 17 m. Za wejściem znajduje się stromo opadająca komora na której dnia zalega gruz zmieszany z piaskiem. Ściany w kilku miejscach noszą ślady wymyć i w większości są silnie zwietrzałe. Nie wykluczone, że część jaskini powstała lub została sztucznie poszerzona w wyniku eksploatacji wapienia. W końcowej części korytarz za przewężeniem przechodzi w małą salkę o silnie spękanych ścianach. Przed przewężeniem od głównego korytarza odchodzi w górę ciasna, naturalnie myta szczelina o długości około 3 m.

W jaskiniach prowadzony jest zimowy monitoring nietoperzy, których hibernację stwierdzono w Jaskini w Wilczych Dołach II. Jaskinia w Wilczych Dołach I w okresie zimy w dużej części przemarza, ale nie jest wykluczone zimowanie nietoperzy w trudno dostępnych szczelinach oraz głębokich otworach krasowych. Prawnie obiekty te automatycznie podlegają ochronie jako siedliska zwierząt chronionych.

(źródło: „Sudety” 07/10)

:, ,

Leave a Reply

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...