GeoExplorer

Legenda o błądzącym jeźdźcu bez głowy…

przez , Sty.28, 2014, w Legendy

Zamek SzczerbaJedną z warowni na ziemi kłodzkiej był zamek Szczerba, należący w średniowieczu do Glaubitzów, z którym wiąże się kilka interesujących legend. Jedna z nich opowiada o wydarzeniu, które działo się w XIV stuleciu. na zamku mieszkał wtedy możny rycerz Glaubitz, który, oprócz pokaźnego majątku, posiadał piękną córkę. Kiedy była jeszcze mała, ojciec obiecał ją sąsiadowi Panwitzowi. Glaubitz nie myślał o szczęściu dziewczyny, ale o powiększeniu fortuny rycerskiej w okolicach Gniewoszowa. Małżeństwo planowano oczywiście bez udziału dziewczyny, która oddała swoje serce młodemu i pięknemu, ale ubogiemu giermkowi.

Namowy ojca nie odniosły skutku i gdy tylko dowiedziała się o zamierzeniach ojca, postanowiła uciec z ukochanym na druga stronę Gór Orlickich i znaleźć tam schronienie w rokitnickich włościach. Ucieczkę dobrze zaplanowano i przygotowano. Młodzi zaopatrzyli się we wszystko, co było potrzebne, aby konno przekroczyć góry. Niestety, jakimś sposobem stary Glaubitz dowiedział się o wszystkim i postanowił urządzić na młodych zasadzkę przy wielkim głazie pod Poniatowem. Ukrył się więc ze swoimi ludźmi i wypatrywał nadjeżdżających. Nagle jego oczom ukazały się sylwetki dwojga konnych – córki i giermka. Kochankowie, którzy ujrzeli postacie wyłaniające się zza głazu, natychmiast rzucili się do ucieczki. Daleko jednak nie ujechali.

Pierwsza zginęła dziewczyna, trafiona przez ojca oszczepem, a po krótkim pościgu także giermek, któremu Glaubitz pod młodym świerkiem odciął mieczem głowę. Niewiele czasu minęło, gdy stary Glaubitz zmarł z żalu za córką, a zamek popadł w ruinę. Do dzisiaj każdej nocy o północy zbłąkany giermek podąża na białym rumaku po sudeckich lasach, pod pachą trzymając swoją odrąbaną głowę. Zawsze pędzi do świerka, pod którym zginął, później powoli wraca w głąb lasu i znika. Zjawa przestanie się ukazywać, gdy po ścięciu drzewa ktoś wykona z niego kołyskę, a wtedy dziecko w niej wychowane będzie miało moc uwolnienia błądzącego ducha.

:, , ,

Leave a Reply

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...