GeoExplorer

Legenda o krwawych pasach w herbie Schaffgotschów…

przez , Gru.19, 2013, w Legendy

Herb SchaffgotschówŚląski rycerz Gotsche Schoff, służący w armii cesarza Karola IV, pewnego razu przebywał z nim w obozie pod Erfurtem w Turyngii. Rozegrała się tam krwawa bitwa, a trup słał się gęsto. Nasz Gotsche wyróżnił się spośród innych rycerzy niezwykła walecznością i wielką odwagą. Jego miecz spadał na przeciwnika niczym grom z jasnego nieba, czyniąc wielkie spustoszenie.
Wreszcie bitwa zakończyła się, a zwycięzcą był cesarz, który rozkazał, aby Gotsche stawił się przed nim, bo chciał rycerzowi podziękować za tak waleczny udział w bitwie. Rycerz stanął przed władcą w pancerzu, który cały pokryty był kurzem z pola walki. Karol IV był niezwykle uradowany widokiem takiego wojownika i zwracając się do niego, podał mu prawicę.

Ponieważ jednak ręka rycerza czerwona była od krwi, zanim podał ją cesarzowi, otarł ją o pancerny napierśnik, a na jasnym metalu pojawiły się cztery szkarłatne pasy.
Zaskoczony władca zwrócił się w te słowa :
– Spójrz, mój Gotsche, na swój pancerz! Czy widzisz na nim te piękne, równe smugi? Do twarzy ci w tych barwach. Radowalibyśmy się, gdybyś zachował je w swoim herbie.
Od tego czasu rodowy herb rodziny von Schaffgotsch to cztery pasy czerwone w polu srebrnym.

:, , , , , ,

Komentowanie nieaktywne.

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...