Wąwóz Siedmicki
przez GeoExplorer, Mar.30, 2014, w Ciekawe miejsca
Siedmica (Siebenhuben) to niewielka wieś położona na południowy – zachód od Jawora, wzmiankowana w 1295 roku w Księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego jako Septem mansi – Siedem łanów. Na północny – zachód od wsi, wzdłuż brzegu rzeki Młynówki biegnie niebieski szlak wprowadzający do Rezerwatu Przyrody „Wąwóz Siedmicki”. Jest to rezerwat geologiczno – florystyczny obejmujący ochroną rezerwatową fragment doliny Młynówki, między Siedmica i Nową Wsią Wielką, gdzie potok Młynówka tworzy przełom wcinający się w skalne podłoże, odsłaniając zieleńcowe skały, które są przykładem staropaleozoicznego wulkanizmu podmorskiego. Został utworzony 5 stycznia 2001 roku, a w 2010 roku powiększono jego obszar do 69 ha.
Jest to rezerwat leśny utworzony dla ochrony ciekawych form geologicznych i wielu rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk leśnych takich jak dębowe lasy acydofilne, olszyny, łąki trzęślicowe i turzycowe, ziołorośla oraz fitocenozy naskalne, szczelinowe i suchych zboczy. Flora rezerwatu liczy około 270 gatunków roślin, w tym 19 objętych ochroną. Występuje tu m.in. buławnik mieczolistny, wawrzynek wilczełyko, mieczyk dachówkowaty, naparstnica zwyczajna, kosaciec syberyjski, pełnik europejski. Z form geologicznych chronione są zieleńcowe wychodnie skalne i pionowe stoki w głębokim zalesionym wąwozie. W wąwozie występuje salamandra plamista, która w płynącym potoku odbywa gody.
Rzeźba terenu, formy skalne (lawy poduszkowe) oraz zbiorowiska roślinności łąkowej sprawiają, że jest jeden z najatrakcyjniejszych fragmentów Parku Krajobrazowego Chełmy. Trasa turystyczna (niebieski szlak) biegnie wzdłuż brzegów Młynówki, brak jest jednak konstrukcji umożliwiających swobodne przekroczenie jej nurtu i dogodnego miejsca trzeba szukać na własną rękę. Przy szlaku znajduje się oparta o drzewo kamienna płyta, prawdopodobnie nagrobkowa, leśniczego Friedricha Hillgera (1813-1876). Najciekawszym miejscem w wąwozie jest grupa skalna zwana Zbójeckim Zamkiem 370 m n.p.m. Aby się do niej dostać należy przekroczyć wody Młynówki, co przy wysokim ich stanie nie jest łatwe. Pod skały wprowadzają kamienne schody. Na skałach zachowało się widoczne miejsce po zniszczonej (usuniętej ?) tablicy.
Na szczytowym wypłaszczeniu zachowały się nikłe ślady średniowiecznego grodziska (gródka), który był kryjówką rycerza rabusia, zniszczonego podczas wojen husyckich. Stąd też nazwa Raubschloss – Zbójecki Zamek. Ze szczytu rozciąga się widok na przeciwległe wzgórza oraz wąwóz z Młynówką. Dalej szlak wyprowadza z wąwozu do zabudowań Nowej Wsi Wielkiej. Naturalnym przedłużeniem tego wąwozu, o podobnym ukształtowaniu i wyglądzie jest Wąwóz Nowowiejski, nie objęty ochroną rezerwatową, ale równie interesujący. Idąc tym wąwozem również można dojść do Nowej Wsi Wielkiej.